Vždyť je to jenom myš….

Tomáš Jíra

Pokud byste měli sestavit seznam nejnebezpečnějších škůdců, se kterými se jako majitel domu můžete setkat, co by bylo na vašem seznamu? Pavouci, vosy, štěnice, švábi, krtci? Co by však mělo být na prvním místě? Zcela jistě hlodavci.

V čem spočívá jejich nebezpečnost?

Myši a potkani, naši nejčastější hlodavci se nemusí zdát být velkou hrozbou pro vaše zdraví a majetek. Historie nás však učí, že opak je pravdou. Bakterie a viry přenášené hlodavci již jednou vyhladily zhruba třetinu lidské populace v Evropě a části Asie.

Tehdy Blecha morová, přenášená právě přemnoženými hlodavci byla příčinou černé smrti – moru. Dodnes nám morové sloupy v našich městech tuto katastrofu připmínají. Všichni tuto historii známe. ale jak to tak bývá, považujeme ji „pouze“ za historii a tu malou myšku, co nám sem tam přeběhne po zahradě s touto historií rozhodně nespojujeme. Vždyť je tak roztomilá…

Kromě morových bakterií mohou hlodavci, běžně se vyskytující v bezprostředním okolí našich domů, tedy převážně myši a potkani, přenášet celou řadu velmi závažných onemocnění a jejich původců. Řadíme sem hlavně leptospirózu, salmonely a střevní parazity včetně tasemnice. K nakažení dochází aktivně nebo pasivně, tedy buď přímým kontaktem s hlodavcem nebo kontaktem s jeho výkaly, močí apod.

Množí se jak malé myši…
… toto rčení má, jako mnoho ostatních, pravdivý základ.

Jejich rozmnožovací schopnosti, inteligence a přirozená opatrnost je příčinou jejich dlohodobého odolávání pokusům člověka o kontrolu jejich populace a potlačování výskytu. Při dobrých podmínkách mívá samice potkana tři až čtyři vrhy do roka. Jedna březí samice tak může založit během několika málo měsíců celou kolonii potkanů. Život kolonie se trvale odehrává v jedné oblasti o rozloze cca 6km². Jediný pár je schopen mít během jednoho roku přes 800 potomků. U myší je to podobné. Jedna samice myši domácí může mít až pět vrhů do roka (každý po čtyřech až osmi mláďatech). Po prvním měsíci života jsou již mláďata samostatná a ve věku šesti týdnů dosahují pohlavní dospělosti, kdy se samice již mohou plodně pářit a mít vlastní mláďata.

A kromě nemocí?

Všichni hlodavci mají velké přední zby (řezáky), které používají ke stavbě hnízda, obraně, šplhání, krmení apod. Jakmile se ocitnou v blízkosti Vašeho domu, neodolají jim žádné dřevěné části, kabely, plasty, kartony a papíry, dřevoříska, elektrická zařízení apod.

Hlodavci jsou aktivní hlavně v nočních hodinách a ráno Vás tak může čekat velmi nepříjemné překvapení. Navíc svým pohybem znečišťují své okolí, v jejich cestičkách zůstává moč, trus a vy a vaše děti s tím pak můžete přijít do styku, aniž si to zprvu uvědomíte. 

Je můj dům ohrožen?

Všichni hlodavci hledají v chladnějších obdobích úkryt před zimou a celoročně pak snadný přístup k potravě a možnosti vytvoření hnízda. Vaše domy poskytují obé a jsou tak nejvhodnějším možným prostředím pro jejich život a výchovu jejich mláďat. Zkrátka ráj na zemi.

Jejich vynalézavost ve vymýšlení způsobů jak proniknout do Vašeho obydlí je takřka bezmezná. Jsou vynikající lezci, hraboši a jejich zubům odolá málokterý materiál. Uvádí se, že 2 cm olověný plát je dostatečnou ochranou při zapuštění 1 m do země a 1,5 m nad povrch 🙂 Máte-li takový plot, jste v bezpečí…. možná 🙂

Zatímco naprosté vymýcení hlodavců z našeho okolí není možné, firma Tomáš Jíra Vám pomůže určit rizika Vašeho pozemku a domu, najít případné stopy pohybu hlodavců, možné vstupní zóny a nastavit ochranu Vašeho majetku tak, aby jste vy, vaše rodina i vaši domácí mazlíčci byli v bezpečí bez rizik pro vaše zdraví.

Kontaktujte nás a my pro vás po prohlídce vašeho domu a pozemku připravíme nevhodnější plán ochrany s nejnižšími možnými náklady a nejvyšší efektivitou. Spolehněte se na nás.

Please follow and like us: